Nesúhlas nahradili zákazom ťažby uránu

30.04.2013 00:18

Nesúhlas nahradili zákazom ťažby uránu
(tlačová správa)


Zastupiteľstvo Košického samosprávneho kraja (KSK) schválilo zapracovanie záväzných regulatívov zákazu ťažby rádioaktívnych nerastov do územného plánu pre lokalitu prieskumného územia Čermeľ – Jahodná. Pridalo aj zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov na ostatných ložiskách v kraji. Návrhy pochádzajúce z dielne Základnej organizácie SZOPK Košice 2013 po úprave predložil na hlasovanie poslanec Süli (SDKÚ).

Po mnohých politicky motivovaných populistických protiuránových vyhláseniach bez právnej sily to bude prvá zákonná prekážka nepripúšťajúca ťažbu. Nepochybne sťaží aj obchodné disponovanie s uránovo-molybdénovým ložiskom Kurišková, čo môže odradiť prípadného záujemcu o ťažbu. Po odvrátení súvisiaceho plánovaného legislatívneho vylúčenia samospráv z účastníctva v konaniach podľa geologického zákona (vyše 7000 bleskovo získaných podpisov pod hromadnou pripomienkou proti novele zákona) je toto druhý výrazný úspech mobilizácie zodpovedných občanov. 

Vítame, že KSK využil svoju právomoc nepriamo zabrániť ťažbe, a to bez rizika vymáhania finančnej kompenzácie za zmarenú investíciu. Nadväzne na to stráca význam aj memorandum, ktoré v decembri 2012 podpísal minister hospodárstva Malatinský so spoločnosťou European Uranium Resources a ktorého zrušenie ako zbytočného záväzku je našou ďalšou logickou požiadavkou.

Košice 2013 – Základná organizácia SZOPK

https://uranium-kosice.webnode.sk/news/a-negative-opinion-replaced-by-a-ban-on-uranium-mining/

POVEDZME NIE URÁNU MESTSKÉMU ZASTUPITEĽSTVU !

 

PRIDAJTE SA KU NÁM NA FACEBOOKU TU