Je to do neba jasné !!!

"JA" | 10.06.2012

Už keď vybudovali toľko panelov a údajne pre vlastnú spotrebu, nechce sa mi veriť, že len ťažba magnezitu by bola tak výnosná aby im to stálo za to. Veď tam hore stoja riadne štvoráky. Podľa toho vyvrtať cca 6-7 km tunela od Bankova pod Kuriškovu by im určite problém nerobilo po energetickej stránke. Nehovoriac o samotnej ťažbe, kde sa v štúdií uvádza, že na spracovanie jednej tony horniny je potrebných aj niekoľko stovák kWh elektrickej energie. Je ťažko vedieť čo sa tam pod zemou deje a bude diať. Prieskumné vrty fungujú vo veľkom aj naďalej. Pred pár dňami som šiel po červenej na jahodnu a dunenie z lesa bolo stále počuť. Ale pán Boh varuj ak sa raz v tejto lokalite začne prepadávať terén alebo raz natrafíme na tabuľu s oznamom závalového pásma. Nehovoriac o tom, kde chcú všetok ten nakypreny odpad údajne natlačiť späť do zeme. Ak na to nepoužijú staré priestory bane bankov tak to bezpochyby poputuje niekam von. Tlaky sú veľké, dopyt po uráne, jeho cena a návratnosť investície do ťažby pre niekoho tiež. Ale hlavne nie pre nás, proti nám a prírode. V dnešnom svete mi to už pripadá ako boj s veternými mlynmi. Kapitál je svinstvo alebo skôr ľudia (ak sa ľuďmi dajú nazvať).
Ak je to všetko pravda, prístroj dozimeter určite klamať nebude a na pravidelných reportoch meraní z tamojšieho okolia si dám záležať. Aby sa o tom dozvedel minimálne každý, kto sa priamo či nepriamo vyjadril proti ťažbe uránu a teraz to môže dýchať či vychovávať tu svoje deti. Moderná doba by mala predsa trocha inač vyzerať. Toľko vynálezov vo svete pre rozumný život a stále morálna bieda. Neviem čo ten ľud dnes motivuje. Vidina zisku zahmlieva kompetentným oči pred skúsenosťami zo sveta v spojitosti s uránom. A najsmutnejšie je, že sa im darí zahmlievať aj bežným a zaneprázdneným ľuďom, ktorých sa to bezprostredne týka.

Pridať nový príspevok